Projekt ,,Szkoła dla Ciebie''

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

Stowarzyszenie CRAS Centrum Rozwoju Aktywności Społecznej w Rzeszowie  w partnerstwie z Publiczną Szkołą Podstawową w Bieździedzy realizują w okresie: od 01.09.2012r. do 31.07.2013r. projekt adresowany do uczniów klas I-VI.

 

Obejmuje on bezpłatne zajęcia pozalekcyjne:

 

·        wyrównawcze z matematyki, języka polskiego, czytania i czytania ze zrozumieniem, języka angielskiego oraz przyrody

 

·        rozwijające kompetencje kluczowe w ramach kółek zainteresowań:

 

teatralne (Teatr  Szkolny „Zielona Kurtyna”)- dla 20 uczniów

 

muzyczne (zespół muzyczny „Scholl Band”)- dla 8 uczniów

 

dziennikarskie – dla 12 uczniów

 

techniczno-modelarskie- dla 12 uczniów

 

języka niemieckiego- dla 10 uczniów

 

języka angielskiego- dla 10 uczniów

 

przyrodnicze- dla 12 uczniów

 

informatyczne- dla 10 uczniów

 

astronomiczne- dla 10 uczniów

 

plastyczne (malarsko-ceramiczne)- dla 10 uczniów

 

Zajęcia odbywają się w tygodniu po lekcjach lub w soboty (o terminie zajęć decyduje prowadzący). Jeden uczeń może uczestniczyć w kilku wybranych zajęciach.

 

Uczniowie mogą korzystać także z pomocy psychologa.

 

 

 

Teatr szkolny "Zielona Kurtyna"

 

 

Uczestnicy zajęć nowopowstałego Teatru „Zielona Kurtyna” od grudnia 2012 roku występują już na nowej, dużej scenie  z zieloną kurtyną. Premiera ich przedstawienia odbyła się 17 XII 2012 r.   w Święto Szkoły. Od września przygotowywali swój debiutancki   spektakl pt. „Pamiętamy” poświęcony Stanisławowi Matysikowi- Patronowi Szkoły Podstawowej oraz innym ofiarom    II wojny światowej.  

Spektakl przybliżył widzom   (a przede wszystkim- uczestnikom zajęć!) realia  życia w okupowanej Polsce. Był także lekcją lokalnej historii, bowiem akcja przedstawienia rozgrywała się  w latach czterdziestych XX w.  w Bieździedzy i Bieździadce.

Film z przedstawienia można obejrzeć na stronie szkolnej w zakładce: „Filmoteka szkolna” lub w ITVK- Telewizji Internetowej Kołaczyce.

Debiut młodych aktorów na nowej scenie można było uznać za udany. Inscenizację wyreżyserowała prowadząca zajęcia- p. Agata Ochałek-Skałba.

   

 

Sceny z przedstawienia (wiele zdjęć znajduje się w zakładce: „Galeria zdjęć”)

 Zajęcia dla uczniów odbywają się dwa razy w tygodniu i mają charakter warsztatowy.

                  

Uczniowie coraz lepiej się poznają dzięki ćwiczeniom dramowym, etiudom teatralnym i pracy nad przygotowaniem przedstawień. Mają możliwość twórczego działania: każdy może zaproponować własną koncepcję inscenizacji    i- jeżeli zostanie ona zaakceptowana przez grupę- zrealizować ją. Uczą się wartościowania, odpowiedzialności  i konsekwencji za podjęte działanie, od którego będzie zależeć efekt końcowy pracy.

 

 

Z korkiem w ustach, czyli ćwiczenia dykcji

                        

 

Ćwiczenia integrujące grupę

 

    Obecnie Teatr „Zielona Kurtyna” przygotowuje (we współpracy z kółkiem teatralnym z gimnazjum) sztukę pt. „Romeo i Julia”. Będą ją mogli obejrzeć  nie tylko uczniowie  szkoły, ale i dorośli mieszkańcy Bieździedzy i Bieździadki!

Zajęcia z ruchu scenicznego

Promocja przedstawień (afisze teatralne)

 

 Próby do przedstawienia "Małego Księcia"

 

Zespół muzyczny SCHOOL BAND

 

  

Zespół muzyczny staje się coraz bardziej sławny w naszej szkole. Debiutował podczas spotkania świątecznego uczniów i pracowników szkoły  w grudniu 2012 roku. Uświetnia akademie i uroczystości szkolne. W styczniu br. zdobył specjalne wyróżnienie w konkursie młodych talentów Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bieździedzy. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że : „Mają Talent”!

Filmiki z ich występów można obejrzeć w zakładce:  „Filmoteka szkolna” ("Hej, kolęda, kolęda..." oraz "Mam Talent").

 

 

 

ZAJĘCIA DZIENNIKARSKIE

 

 

Uczniowie uczestniczący w projektowych zajęciach dziennikarskich wzięli udział w Podkarpackim Plenerze Dziennikarskim im. Marcina Pawłowskiego. Miało to miejsce w Gimnazjum nr 4 w Jaśle, gdzie spotkali się ze znanymi dziennikarzami stacji telewizyjnej TVN: Renatą Kijowską i  Jarosławem Kuźniarem.

Filmy dostępne w dziale <<Filmoteka szkolna>>

 


Wywiad dla ZSPiG w Bieździedzy z Jarosławem Kuźniarem przeprowadzony
podczas Podkarpackiego Pleneru Dziennikarskiego im. Marcina Pawłowskiego.
30.11.2012


Wywiad dla ZSPiG w Bieździedzy z Renatą Kijowską przeprowadzony
podczas Podkarpackiego Pleneru Dziennikarskiego im. Marcina Pawłowskiego.
30.11.2012

  Pojawił się najnowszy numer szkolnej gazetki "Bieździk", w którym można odnaleźć kilka ciekawych artykułów. Majowy numer zapoczątkował cykl rozmów z naszymi nauczycielami:

 

 

Poznaj naszych nauczycieli…

 

Nasza redakcja opracowała zestaw niedokończonych zdań, o których dokończenie planuje poprosić wszystkich nauczycieli uczących w naszej szkole.              W kolejnych numerach „Bieździka” dowiecie się, jak uzupełniali je poszczególni wychowawcy i co przed nami do tej pory ukryli na swój temat...

 

Rozmowa z panem Piotrem Grzywną

 

 

 

Pana ulubioną potrawą są… gołąbki z sosem pomidorowym.

 

Najbardziej u ludzi nie lubię… plotkowania o innych.

 

W dzieciństwie chciałem zostać …kolejarzem.

 

W wieku 10 lat moim idolem był…nie pamiętam.

 

W dzieciństwie nie lubiłem… zupy pomidorowej.

 

W szkole moim ulubionym przedmiotem były… technika i fizyka.

 

Moje zainteresowania nie związane bezpośrednio z wykonywanym zawodem to… technika filmowa.

 

Moją piętą Achillesa są… taniec i śpiew.

 

Na bezludną wyspę zabrałbym… żonę, dzieci, oraz dużo jedzenia.

 

Gdybym nie był nauczycielem, byłbym… inżynierem.

 

Moja najzabawniejsza szkolna przygoda to… (nie pamiętam).

 

                                                                                                                Rozmowę przeprowadziła: Ilona Kranc

 

    Bieździk – dodaj do ulubionych!

                            

 

 Rozmowa z panią Agatą Ochałek-Skałbą

 

Pani ulubioną potrawą są…placki ziemniaczane (pochłaniam je  w ogromnych ilościach, czytając ulubione książki).

 

Najbardziej u ludzi nie lubię… obłudy, nieszczerości i hipokryzji. Nie mogę pogodzić się z tym, że coraz częściej spotykam takich właśnie ludzi.

 

W dzieciństwie chciałam zostać…

 

nauczycielką. Miałam przygotowany dziennik zrobiony z zeszytu   i uwielbiałam wstawiać oceny wyimaginowanym uczniom. A dzisiaj, kiedy rzeczywiście wykonuję ten zawód, najbardziej nie lubię oceniania.

 

W wieku 10 lat moją idolką była… Ania z Zielonego Wzgórza. Uwielbiałam też czytać „Dzieci z Bullerbyn”, słuchałam Limalha i Madonny, Bajmu oraz Lady Pank.

 

W dzieciństwie nie lubiłam… zupy grochowej, horrorów, żab… jest tego więcej- nie sposób wszystkiego wymienić.

 

W szkole moim  ulubionymi przedmiotami były… oczywiście język polski. Na drugim miejscu stawiałam wychowanie fizyczne. Lubiłam też historię, a wprost uwielbiałam plastykę.

 

Poza moim zawodem interesuję się… tenisem ziemnym , polityką (ostatnio coraz mniej), historią regionu. Pasjami czytuję biografie i autobiografie, niekoniecznie sławnych ludzi. Uważam, że prawdziwe życie jest o wiele ciekawsze niż fikcja literacka. Mogę o sobie powiedzieć, że moje zainteresowania są humanistyczne.

Moją piętą Achillesa są  matematyka, fizyka i chemia, choć przyznaję, że są to interesujące przedmioty i warte poznania.

 

Na bezludną wyspę zabrałabym… skrzynię z moimi ulubionymi książkami i mapę...jak powrócić do domu.

 

Gdybym nie była nauczycielką, byłabym… dziennikarką, reżyserem teatralnym albo pracownikiem domu kultury. Mogłabym też zająć się agrobiznesem.

 

Moja najzabawniejsza szkolna przygoda to… było ich naprawdę bardzo wiele, ale o większości z nich po prostu nie wypada mi opowiadać. Najczęściej te przygody były wynikiem nieuwagi, ale i świadczyły o moich   i kolegów oryginalnych dziecięcych pomysłach, jak np. zamknięcie kolegi   w szafie, by był… „grającą szafą” (nauczycielka geografii dopiero w połowie lekcji zorientowała się, że zaginął jeden uczeń, bo ktoś przypadkowo stuknął w szafę, a zamknięty chłopiec myślał, iż jest to sygnał, by śpiewał).  Zimą pasjonowałam się skokami narciarskimi… bez nart (narty były wtedy niedostępne w sklepach, ale od czego jest wyobraźnia?).

                                                                                        Rozmowę przeprowadziła: Ilona Kranc

    Bieździk – dodaj do ulubionych!