Matematycznie zakręceni, czyli 1. Dzień Matematyki w naszej szkole

 


Wy nie wiecie, co to jest matematyka!

Wy myślicie: liczby, liczby!

Nie! A ona śpiewa, gra jak kryształ.”

              S. Brzozowski
16 marca 2017 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Matematyki! W ten oto sposób dołączyliśmy do ponad  2000 polskich szkół, które  obchodzą to nietypowe święto „królowej nauk” pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve – patron merytoryczny e-math.pl. W marcu obchodzone są także: Dzień Polskiej Statystyki oraz Dzień Liczby Pi.

 Dlaczego matematyka?

Ponieważ jest wszędzie,

W domu, w urzędzie, na ulicy,

W sklepie, w pralni i w lesie.

I w kalendarzu, gdy mówimy „już wiosna”

W rozkładzie autobusów, w godzinach na zegarze,

W dawnych i nowych wiekach i w cenach na bazarze.

W Twoim wzroście i wadze, w wielkości słonia i mrówki, w długości rzeki

 i drogi do szkoły oraz w wartości złotówki.

Chcemy więc, czy nie chcemy, czy nam się to podoba, czy nie, matematykę spotykamy wszędzie. Uczniowie mieli się zatem przekonać, że matematyka to nie tylko trudne zadania, suche liczby i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda. Służyły temu liczne konkursy i zabawy z matematyką:

1.  Szkolny Matematyczny Turniej Klas  o tytuł: „Klasa najbardziej matematycznie zakręcona”

Przedstawiciele wszystkich klas już w poniedziałek 13 marca br. wzięli udział w pierwszych zmaganiach matematycznych, których wspólnym mianownikiem było hasło tegorocznych Dni Matematyki: „Pieniądze to nie wszystko.” Tym samym zdobyli pierwsze punkty.

Podczas finału wzięli udział w następujących konkurencjach:

Gra skojarzeń(Każda drużyna usłyszała hasło, do którego musiała podać skojarzenie matematyczne, np.  HASŁO: Jesienią na polach. ODPOWIEDŹ: zbiór. Na udzielenie odpowiedzi drużyny miały 30 sekund. Za każdą poprawną odpowiedź drużyna zdobywała punkt dla swojej klasy. Punkty zapisywane były na widocznej tablicy.)

Kalambury matematyczne(Przedstawiciele każdej klasy typowali jedną osobę, której zadaniem było pokazanie matematycznego hasła.  Pozostali uczestnicy danej drużyny mieli jedną minutę na odgadnięcie hasła. Drużyna, której się to udało, otrzymywała punkt. Hasła wyświetlane były na tablicy.)

Pytania z matematyką w tle (Każda klasa usłyszała dwa pytania sprawdzające zasób wiedzy matematycznej uczestników. Na udzielenie odpowiedzi drużyny miały 20 sekund. Za każdą poprawną odpowiedź zespół zdobywał 1 punkt.)

Matematyczny pokaz mody pod hasłem: „Miłośnik matematyki wygląda tak…”(Do tego zadania uczniowie przygotowywali się od dawna: projektowali, szyli, wymyślali niesamowite stylizacje matematyczne, które śmiało mogłyby trafić na wybiegi światowych stolic mody w Paryżu, Mediolanie czy Nowym Jorku ;). Jury przyznawało zaprezentowanej „kreacji” punkty od 1 do 5.

Po zliczeniu wszystkich punktów przez jury, któremu przewodniczył Pan Dyrektor Wiesław Jedziniak, okazało się, że…

klasa II gimnazjum zwyciężyła

w Matematycznym Turnieju Klas!

Tym samym zdobyła tytuł klasy najbardziej matematycznie zakręconej!

Drugie miejsce zdobyły ex aequo klasy VI a oraz VI b szkoły podstawowej.

Najmłodsi uczestnicy szkolnego Dnia Matematyki także mogli się wykazać swoimi wiadomościami i umiejętnościami w zorganizowanym dla nich konkursie, w którym za prawidłowe i szybkie odpowiedzi otrzymywali drobne upominki.

Swoją próbę bicia rekordu rozwinięcia liczby pi zaprezentowała szkolnej widowni Kalina Stasiowska z kl. II gim. - uczestniczka konkursu matematycznego. Odbył się on kilka dni wcześniej w Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Brzostku. Wziął w nim udział także Bartłomiej Szeląg z klasy I a naszego gimnazjum.


W końcowej części programu Pan Dyrektor wręczył dyplomy i nagrody w konkursach towarzyszących. I tak oto:

- w konkursie plastycznym pod nazwą „Śmieszne liczby”

 I miejsce zdobył Grzegorz Hendzel z kl. I.

II miejsce zdobyła Zuzanna Mamroł z kl. III b.

III miejsce zdobyła Julia Kowalska z kl. III a.

- w konkursie „Rebus matematyczny”

I miejsce zdobyła Ewa Biernacka z kl. VI a.

II miejsce zdobyła Julia Ochałek z kl. VI a.

III miejsce zdobyła Milena Florek z kl. IV.

- w konkursie filmowym „Reklama matematyki”

I miejsce zdobyli uczniowie klasy I a gimnazjum: Klaudia Kaleta, Angelika Urban, Julia Palar i Jonatan Maciejowski.

II miejsce uzyskali uczniowie klasy I b gimnazjum: Rafał Bykowski, Paweł Koczaja, Dominik Stec.

II miejsce uzyskała także klasa II gimnazjum.

Głównymi organizatorkami pierwszego szkolnego Dnia Matematyki były:

Pani Alicja Namysł oraz Pani Elżbieta Tutaj.

Sponsorzy nagród to: Rada Rodziców, sklepik szkolny, Samorząd Szkolny oraz Pizzeria „Pod Filarami”.