Gabriel Hołda wyróżniony w ogólnopolskim konkursie Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego!

 Ogólnopolski Konkurs Wzrostu Kryształów adresowany był do gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej młodzieży szkolnej. Praca konkursowa polegała na wyhodowaniu dowolną metodą jak najlepszej jakości kryształów (idealną postacią jest monokryształ lub polikryształ) dowolnie wybranych pierwiastków lub związków chemicznych.

Uczniowie naszej szkoły:

Michał Hendzel (kl. 1 a)

Jonatan Maciejowski (kl. 1 a)

Gabriel Hołda (kl. 1 b)

Jakub Jędrzejczyk (kl. 1 b)

Rafał Fundakowski (kl. 1 b)

Paweł Lejkowski (kl. 1 b)


… przesłali swoje prace, czyli wyhodowane kryształy wraz z ich opisem, do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Zostały tam poddane ocenie przez komisję ekspercką w składzie profesorów doktorów habilitowanych z kilku prestiżowych ośrodków naukowych w Polsce: Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych.

Komisja ta uznała kryształy wykonane przez Gabriela Hołdę za godne wyróżnienia!

 A wyhodował je z pięciowodnego siarczanu miedzi pod kierunkiem merytorycznym Pani Lucyny Doroty Rusztowicz, która zapoznała swoich uczniów z metodą wzrostu kryształów opartą na systematycznej i dokładnej pracy. Dzięki temu projektowi nasi młodzi naukowcy uświadomili sobie ważną rolę i znaczenie krystalografii w naukach przyrodniczych, technice i sztuce. Przebieg otrzymywania kryształu  udokumentowali chronologicznie w postaci zdjęć i opisów.

                                                                                         GRATULUJEMY!