Projekty niemieckojęzyczne dwukrotnie nagrodzone przez Instytut Goethego!

   

      Praca metodą projektuczyli nauka przez działanie – od wielu lat doceniana i promowana w naszej szkole, każdego roku przynosi wymierne korzyści, nie tylko w postaci sukcesów konkursowych, ale przede wszystkim jest metodą poszerzania wiedzy uczniów w sposób nieszablonowy i daleki od rutyny szkolnej.

„Nauka języka obcego metodą projektu pozwala uczniom przyswoić żywy, autentyczny język oraz uświadamia im jego praktycznego zastosowania” – podkreśla Pani Małgorzata Maczuga – inicjatorka wielu projektów językowych. Również uczniowie zaangażowani w projekty po ich realizacji nie kryją zdumienia:  „Ile to słów, zdań, zwrotów obcojęzycznych można się nauczyć i zapamiętać… chyba na zawsze… i to podczas dobrej zabawy, jaką może być np. występ przed obiektywem kamery”.

 

                           Projekty językowe w szkolnym 2016/17:

„Deutsch hat was”  („Bo niemiecki ma to coś”)

Zrealizowanie filmu, a raczej mini-musicalu promującego naukę języka niemieckiego. Wystąpili w nim: Anita Maguda, Dawid Jędrzejczyk, Daniel Krajewski oraz Sebastian Ochałek. Film zdobył nagrodę Instytutu Goethego w Krakowie.


„DaF –Kenner kochen!” („Niemiecki od kuchni”)

Przygotowanie filmiku kulinarnego, w którym Emila Rak i Izabela Matysik z klasy II gimnazjum oraz Dawid Jędrzejczyk z klasy III gimnazjum prezentują wykonanie potrawy (Germknödel) typowej dla obszaru krajów niemieckojęzycznych.

 Projekty filmowe można obejrzeć w zakładce „Filmy”


„Erlebnisreise mit Deutsch” („Z niemieckim w drogę”)

Wykonanie zdjęcia – stopklatki i dołączenie do niego sloganów nawiązujących do tytułu ogólnopolskiego konkurs. W tej niecodziennej promocji języka niemieckiego wzięli udział uczniowie klasy I a gimnazjum: Julia Palar, Angelika Urban, Weronika Stasiowska, Kamila Juszczyk, Klaudia Kaleta, Jakub Baran, Bartłomiej Szeląg, Antoni Łodziński, Patryk Maziarz, a wykonana przez nich praca projektowa otrzymała wyróżnienie  Instytutu Goethego oraz Wydawnictwa LektorKlett. 

Praca metodą projektu to zawsze praca zespołowa, w którą, prócz uczniów, zaangażowali się także (od strony technicznej): Pani Agata Ochałek – Skałba, Pan Piotr Grzywna oraz Pan Marcin Janik, którym dziękujemy za pomoc.