X OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU NA PODKARPACIU

Laureaci konkursu literackiego i plastycznego z Panią Burmistrz i opiekunką grupy

25 stycznia 2018 r. uczniowie klasy II a gimnazjum wraz z Panem Dyrektorem Wiesławem Jedziniakiem oraz nauczycielkami: Panią Agatą Ochałek-Skałbą oraz Panią Renatą Samborską uczestniczyli w kołaczyckich obchodach ku czci Ofiar Holokaustu.

 

Organizatorami obchodów byli:

üBurmistrz Miasta Kołaczyce

üLiceum Ogólnokształcące w Kołaczycach

ü307 KGDH „Wilki” im. Andrzeja Małkowskiego przy Szkole Podstawowej w Kołaczycach

üDrużyna szkolna Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego

üGminny Ośrodek Kultury w Kołaczycach

üZakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego

üInstytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie

üPolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Rzeszowie

ü Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego

üPodkarpackie Kuratorium Oświaty

üPodkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli

üWspólnota Drzewo Oliwne

 Uroczystość otwarła Pani Małgorzata Salacha - Burmistrz Kołaczyc. Następnie referat wygłosiła Pani Profesor Elżbiety Rączy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Po wysłuchaniu referatu dotyczącego zagłady Żydów na Podkarpaciu, Pani Burmistrz wręczała nagrody laureatom konkursów: literackiego i plastycznego. Okazało się, że w obydwu tych kategoriach bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły: Klaudia Kaleta zdobyła II miejsce jako autorka wywiadu pt. „Inni-tacy sami”, a Jonatan Maciejowski otrzymał wyróżnienie za list otwarty do nietolerancyjnych Polaków. Z kolei w kategorii plastycznej III miejsce zajął Michał Hendzel.

Reprezentacja szkoły z prof. Elżbietą Rączy z Uniwersytetu Rzeszowskiego

oraz prof. Jonatanem Webberem z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Profesor Webber jest wybitnym antropologiem, członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej,

odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za wkład w dialog i odbudowę stosunków polsko- żydowskich.

Wymienieni uczniowie uczęszczają do klasy II A. Prace konkursowe przygotowali pod kierunkiem Pani Agaty Ochałek-Skałby. Wszyscy uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać fragmentów prac literackich laureatów konkursu oraz obejrzeć wystawę nagrodzonych prac plastycznych. Konkursy łączył tytuł: „Tolerancja jest sprawą serca i rozumu”, a ich laureaci wyjadą wspólnie na wycieczkę edukacyjną.

 

Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach zaprezentowała film o ludności żydowskiej żyjącej przed wojną w naszej gminie. Przygotowała także interesujące i wzruszające przedstawienie o pewnym małym miasteczku na Podkarpaciu, którego barwne, wesołe życie zmieniła wojna… Zmieniła nie do poznania i na zawsze. A to „prowincjonalne miasteczko jest centrum świata” -  tak określił Kołaczyce obecny w tym dniu poświęconym Ofiarom Holokaustu Pan Profesor Jonatan Webber z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dziękując zgromadzonym za pamięć.

"Świat wszystko zapomina, wszyscy wszystko zapominają: daty, imiona, wady i zalety, ale Bóg wszystko pamięta"

 

                                                                                                                                                                                              Jonatan Webber