Wycieczka klas III do Muzeum Misyjnego

 

8 października br. uczniowie klas III mieli okazję zwiedzić Muzeum Misyjne Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera w Krośnie oraz Muzeum Misyjne Sióstr Michalitek w Miejscu Piastowym.  Muzea Misyjne są bogatym zbiorem eksponatów z czterech kontynentów: Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki Południowej. Trzecioklasiści podziwiali ciekawie wykonane przedmioty codziennego użytku, biżuterię, regionalne instrumenty muzyczne oraz kolorowe stroje z Indii, z Wietnamu czy Wysp Tonga. Obejrzane zbiory oraz wykład Sióstr Klawerianek pozwolił zwiedzającym poczuć odrobinę egzotyki oraz przybliżyły im pracę misjonarzy. Inicjatorką wyjazdu była s. Wincenta, która chciała w ten sposób docenić zaangażowanie uczniów klas  III w działalność w Szkolnego Koła Misyjnego.

Czytaj więcej...

nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!

 

Jak co roku we wrześniu, uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję „Sprzątanie Świata”, której inicjatorem już od 25 lat jest Fundacji Nasza Ziemia. Tegoroczna edycja akcji miała na celu podjęcie działań edukacyjnych zmierzających do wychowania odpowiedzialnych konsumentów, którzy nie będą tworzyć niepotrzebnych odpadów i w takim stopniu jak dotąd zaśmiecać i niszczyć środowiska.  

Uczniowie zapoznali się z postulatami Fundacji Nasza Ziemia, a następnie pod opieką wychowawców sprzątali najbliższe okolice szkoły. Wypełnione śmieciami worki były najlepszym dowodem na to, ze akcja "Sprzątnie Świata" nie traci na aktualności, a proekologiczne wychowanie dzieci i młodzieży stanowi jedyną szansę na zatrzymanie degradacji środowiska naturalnego i zachowanie go dla przyszłych pokoleń.

Czytaj więcej...

Narodowe Czytanie

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Polacy czytają Nowele polskie. Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką zaproponowali osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie. Są to nowele wybitnych polskich pisarzy, między innymi Henryka Sienkiewicza- autora „Sachem”. My jednak wybraliśmy do czytania, będącego lekturą szkolną „Janka Muzykanta”- nowelę, która do dziś wzrusza i porusza czytelników. Uczniowie: Wiktoria Lejkowska, Julia Teleś, Marcin Gozdecki i Karol Sambora z klasy VIII; Nauczycielki: Pani Elżbieta Tutaj, Pani Urszula Jach-Byczek oraz Rodzice: Pani Anna Madej i Pani Renata Sambora odczytali lekturę dzieciom i młodzieży oraz- powtórnie- rodzicom.

Organizatorkami szkolnej edycji Narodowego Czytania były: Pani Beata Biernacka i Pani Agata Ochałek-Skałba.

Czytaj więcej...

Inauguracja roku szkolnego 2019/2020. Tadeusz Kościuszko nowym Patronem Publicznej Szkoły Podstawowej w Bieździedzy

2 września 2019 roku o godz. 9.00 Mszą św. w kościele parafialnym w Bieździedzy rozpoczęła się uroczystość inauguracji  roku szkolnego 2019/2020. Po nabożeństwie uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami udali się do sali gimnastycznej w budynku szkoły, gdzie przywitał wszystkich Pan Dyrektor Wiesław Jedziniak. W swoim przemówieniu szczególnie ciepło witał pierwszoklasistów, zwracając się do nich słowami: „Drodzy Pierwszoklasiści! Otwieramy przed Wami nie tylko drzwi, ale nade wszystko nasze umysły i serca. Od dzisiaj szkoła ta jest również Waszą szkołą. Wpisując siebie w jej tradycję, uczyńcie ją jeszcze piękniejszą - przez wysiłek pracy i mądre wykorzystanie czasu”.

         Dzień 1 września 2019 roku niewątpliwie zapisze się w historii naszej szkoły, gdyż nowym jej Patronem został wspaniały bohater narodu polskiego - Tadeusz Kościuszko.

Społeczność szkoły oraz mieszkańcy Bieździedzy i Bieździadki, wybierając tego Patrona, odwołali się do tradycji miejsca, naznaczonego już wcześniej imieniem tej znamienitej postaci. Najstarsze pokolenie mieszkańców wsi przechowuje jeszcze w swoich domowych archiwach świadectwa szkolne, które niezbicie dowodzą, że ten przywódca powstania narodowego był już kiedyś Patronem szkoły w Bieździedzy, niejako więc przywrócone zostało jej dawne imię.

Czytaj więcej...