Kocham Matmę! - czyli II edycja Szkolnego Dnia Matematyki

11 kwietnia 2018 roku, już po raz drugi, obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Matematyki. Dzień ten został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Matematyka to królowa wszystkich nauk, a tym razem zakrólowała w kuchni. Tegoroczna edycja matematycznego święta odbywała się bowiem pod hasłem „Matematyka od kuchni”.

 

Podczas obchodów matematycznego święta uczniowie po raz kolejny mogli przekonać się, że matematyka to nie tylko suche liczby i działania, ale także  świetna zabawa. Uczniowie klas IV – VII SP oraz II – III gimnazjum wzięli udział w Matematycznym Turnieju Klas, w którym walczyli o tytuł Master Klasy Matematycznej. Klasowe rozgrywki rozpoczęły się już 27 marca, kiedy to przedstawiciele każdej klasy stanęli do walki o pierwsze punkty. Tym o to sposobem do drugiego etapu zakwalifikowało się pięć klas: IV b, V, VI, II a, III. 

W drugom etapie rywalizacji klasowe potyczki objęły sześć konkurencji: „Żuczki”, Ile zapłacimy?, Co to jest?, Prawda – Fałsz, Matematyczna Sztafeta oraz "Okrzyk Matematyczny". Nad prawidłowym przebiegiem całej rywalizacji oraz przyznawaniem punktów czuwało jury: przewodniczący pan dyrektor Wiesław Jedziniak oraz panie Małgorzata Maczuga i Teresa Korecka.

Po zliczeniu punktów okazało się, że  Matematycznym Turniej Klas 2018 zwyciężyła klasa V szkoły podstawowej, która tym samym zdobyła tytuł Master Klasy Matematycznej.


Klasowe rywalizacje umiliły nam występy uczennic klasy IV a: Laury Tomaszewskiej oraz Barbary Siudyły, które wyrecytowały wiersze matematyczne pt. „Bajka” i „Wierszyk o zerze”.

Na scenie zagościli również raperzy z klasy II b gimnazjum w piosence „Matma twoją przyjaciółką” oraz słynni matematycy: Tales, Gauss, Euklides, Pitagoras, Kartezjusz oraz Newton, dzięki którym odbyliśmy krótką podróż w czasie. Matematycy, w  które wcielili się uczniowie z klasy II b gimnazjum zaprezentowali swoje osiągnięcia oraz przygotowali zagadki ze słodkimi nagrodami.

W końcowej części programu Pan Dyrektor Wiesław Jedzinika wręczył nagrody i dyplomy laureatom konkursów towarzyszących obchodom Dnia Matematyki:


"Matematyka w kuchni” – prezentacja multimedialna

I miejsce zdobyły Klaudia Kaleta oraz Julia Palar z kl. II a

II miejsce ex aequo Zuzanna Kaleta i Ewa Biernacka z kl. VII b oraz Angelika Urban z kl. II a i Ewelina Urban z kl.III

WYRÓŻNIENIA  

Jonatan Maciejowski z kl. II a i Jakub Jędrzejczyk z kl. II b

 

„Matematyka w kuchni” – plakat

I miejsce zdobyła Milena Florek z kl. V

II miejsce Dawid Matysik z kl. V

III miejsce ex aequo Julia Kolbusz z kl. VI oraz Tomasz Madej z kl. IV a

WYRÓŻNIENIA

Jakub Biernacki z kl. IV a

Julia Kowalska z kl. IV a

Marcin Stec z kl. IV a

Julia Dziędzioł z kl.V

Gabriela Fuczek z kl.VI

 

"W krainie figur geometrycznych" - praca plastyczna

I miejsce zdobyli  ex aequo Michał Mocek z kl. I a oraz Amelia Przewoźnik z kl. III a

II miejsce zdobyli  ex aequo Kinga Mamroł z kl. "0" oraz Artur Mamroł z kl. III a

III miejsce zdobyli ex aequo Grzegorz Hendzel z kl. II a oraz Michał Gozdecki z kl.II a

Zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

 

Podczas obchodów matematycznego święta nie zapomniano również o najmłodszych uczniach naszej szkoły. Dla nich  zorganizowano święto „królowej nauk”, które odbyło się 10 kwietnia 2018 roku. Dzieci z klas 0 – III miały okazję wysłuchać matematycznych bajek: „Bajka o królewiczu i jego rodzinie” i „Bajka o kolorowych kredkach”, w których ukryte zostały zagadki. Za prawidłowe i szybkie odpowiedzi uczniowie otrzymywali drobne upominki.

Ale to nie wszystko, przedstawiciele każdej klasy wzięli udział w rywalizacji sportowo – matematycznej. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły pokonywali tory przeszkód oraz rozwiązywali matematyczne zadania. Każda klasa była zwycięzcą i każda drużyna wygrała słodkie upominki dla swojej klasy.

Organizatorkami II edycji Szkolnego Dnia Matematyki były: Pani Elżbieta Tutaj oraz Pani Alicja Namysł, a sponsorami nagród Rada Rodziców, Samorząd Szkolny, Dyrekcja Szkoły oraz Pani Lucyna Rusztowicz.