Z wizytą w Muzeum Regionalnym


12 października br. klasy ósme wzięły udział w lekcji historycznej w Muzeum Regionalnym w Jaśle. Lekcja dotyczyła czasów II wojny światowej na terenie powiatu jasielskiego. Adiunkt Przemysław Miziołyk w ciekawy sposób przedstawił losy ludności cywilnej i walkę polskiej armii podziemnej z hitlerowcami na okupowanych terenach powiatu jasielskiego, posiłkując się materiałami dokumentalnymi. Uczniowie usłyszeli o pogromie Żydów, egzekucjach w lesie warzyckim, akcjach dywersyjnych, zniszczeniu Jasła… Mieli okazję obejrzeć fabularyzowany dokument traktujący o słynnej akcji „Pensjonat” , polegającej na odbiciu wielu więźniów z pilnie strzeżonego przez Niemców jasielskiego więzienia. Po lekcji uczniowie przeszli pod budynek dawnej bursy gimnazjalnej, gdzie mieściła się w czasie wojny siedziba Gestapo. Tam przesłuchiwano i katowano Polaków, m.in. dawnego Patrona naszej szkoły-Stanisława Matysika. Inicjatorem wyjazdu była Pani Agata Ochałek-Skałba, a opiekunami grupy - Pani Renata Samborska i Pani Dominika Jarecka.