Spotkanie z profesorem Tomaszem Romerem

10 lipca 2008 roku miało w naszej szkole miejsce niecodzienne spotkanie z profesorem Tomaszem Eugeniuszem Romerem- wnukiem światowej sławy geografa i kartografa, a potomkiem bieździedzkich Romerów.
Spotkanie było pokłosiem ogólnopolskiego konkursu: „Odważmy się być wolnymi”, w którym uczniowie zdobyli III miejsce za pracę o powstańcu styczniowym Władysławie Romerze.
Dyrekcja szkoły oraz organizatorka spotkania -p. A. Ochałek- Skałba, gościli ponadto: Bożennę Romerową- żonę profesora, Małgorzatę Salachę- Wójta Gminy Kołaczyce, Bolesława Wójtowicza- regionalistę, Jerzego Ładomirskiego- spokrewnionego z rodem oraz Bożenę Jurkowską- redaktor pisma „Region Jasielski”.
Uczestnicy spotkania, po obejrzeniu filmu: „Śladem Powstańca z Bieździedzy”, udali się na wycieczkę po okolicy, której celem było zapoznanie profesora ze śladami bytności Romerów na tych ziemiach (ruinami dworku w Bieździadce, kaplicą rodu w Bieździedzy oraz ocalałym dworem i parkiem mieszczącym się przy drodze do Kołaczyc).
Przewodnikami podczas tej wycieczki były także przedstawicielki młodzieży: Justyna Maziarz i Monika Maziarz, które znają dobrze historię rodu.