abc

Witamy na stronie szkolnego kólka regionalnego dzialajacego w Publicznym Gimnazjum w Biezdziedzy. Kółko zostało założone w 2008 roku przez panią Agatę Ochałek - Skałbę i stale uczęszcza na jego zajęcia 10 uczniów pragnących poszerzać swoją wiedzę o historii regionu i dzielić się nią z innymi. Młodzi regionaliści poszukują wiadomości w kronikach, dokumentach, przeprowadzają wywiady, opiekują się miejscami pamięci narodowej i realizują filmy o tematyce historyczno - regionalnej. Uczestniczą w ważnych wydarzeniach społecznych oraz są współorganizatorami wydarzeń kulturalnych ( m.in. współprzygotowali Międzypokoleniową Biesiadę Regionalną, która odbyła się w styczniu 2011 roku ) oraz zwiedzają najbliższe okolice. W swojej działalności odnoszą liczne sukcesy. W czerwcu 2008 roku zdobyli 3. miejsce w ogólnopolskim konkursie pn. ,,Odważmy się być wolnymi" zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wespół z nauczycielami ( przede wszystkim - z panem Piotrem Grzywną) przygotowali film: ,,Śladem Powstańca z Bieździedzy". Zarówno praca tekstowa, jak i film dotyczyły Władysława Romera, który zginął, walcząc o wolność w Powstaniu Styczniowym. Zapraszamy do obejrzenia filmu!

Działalność o charakterze regionalnym gimnazjalistów z Bieździedzy rozpoczęła się już w roku 2004, kiedy to uczennice: Jolanta Aksamit, Anna Leśniak i Justyna Maziarz zostały współautorkami książki: ,,Na śladach dworów i dworków Jasielszczyzny". Uczennice wystąpiły w filmie traktującym o historii rodu Romerów oraz dworkach w Bieździadce i Bieździedzy. Możemy go również obejrzeć na niniejszej stronie. Zapraszamy !